KASHMIRE BOHEMIA

MEGIE Z DAŠICKÉHO ZÁTIŠÍ

Chodský pes

Historie plemene CHODSKÝ PES

Historie chodského psa sahá až do 13. století. Bavorsko - české pohraničí odnepaměti střežili Chodové se svými houževnatými psy, kteří byli mimo jiné využíváni i k pastevectví a museli mít schopnost stopovat zvěř při lovu. Známé jsou také kresby Mikoláše Alše, z románu Psohlavci, především postava Choda, který pozorně střeží své okolí, má v rukou čakan a u jeho nohou sedí soustředěný pes. Na počest statečných obránců hranic a jejich čtyřnohých společníků byl v roce 1895 na výšině Hrádek u Domažlic postaven třímetrový pomník nejslavnějšího Choda - Jana Sladkého Koziny, po jehož boku sedí zmiňovaný pes. Rovněž symbolika psa na znaku pohraniční stráže, nebo znak skautské lilie - zde všude je znázorněna hlava ovčáckého psa s krátkýma ušima a delší srstí - hlava chodského psa.

V poválečném období toto historicky doložené plemeno upadlo téměř v zapomnění. Až díky Janu Findejsovi a Vilému Kurzovi se podařilo znovu "vytvořit" chodského psa. Roku 1984 byly v tisku zveřejněny obrázky tohoto ovčáka s výzvou pro eventuální majitele tohoto dochovaného plemene, odpovědí byl zájem několika čtenářů z Prostějovska, kteří se ozvali s tím, že chodského psa mají. Započala tedy první fáze regenerace, první chovný pár se posuzoval s písemnými materiály a dobovými kresbami.

Tvorba a regenerace plemene je velmi složitá, zvlášť když se provádí regenerací jedinců, kteří mají vnější požadované znaky pro vznikající plemeno, avšak není známé založení u jejich předků. Při tvorbě chodského psa byly použity zkušenosti známých genetiků, např. „tvůrce“ českého teriéra DrSc. Františka Horáka. Plemenitbou bylo dosaženo požadované snížení výšky spolu s požadovaným výrazem hlavy. Takto byli na počátku použiti sourozenci Back a Bessy Na Barance. Během tvorby a ustalování plemenných znaků bylo nutné zařadit do chovu i nově objevené jedince, kteří odpovídali požadovaným standardním znakům chodského psa. Základním dnem pro tvorbu chodského psa bylo datum 14. ledna 1984, kdy Ústřední odborná kynologická komise Českého svazu chovatelů odsouhlasila, na základě fotografie od Doc. Ing. Viléma Kurze a předběžného standardu vypracovaného Ing. J. Findejsem, zápis do plemenné knihy a vydávání registračních průkazů původu pro plemeno s názvem Chodský pes.
Předložený standard obsahoval hlavní plemenné znaky, např. typ hlavy, srsti, plný chrup, krátké ucho... Na základě tohoto rozhodnutí kynologické komise byla prostřednictvím článku v kynologickém časopise zveřejněna fotografie chodského psa a jeho popisem a s výzvou majitelům, kteří mají nebo vědí o obdobném jedinci pro možnost založení chovu. Na tuto výzvu se začali ozývat majitelé podobných psů, prvním přihlášeným byl pes Dixi a fena Bessy. Oba byli vzati do chovu a vytvořili tak první pár, který přivedl na svět 20. 10. 1985 prvních 6 štěňat v chovatelské stanici Na Barance.

Hlavním cílem regenerace plemene bylo odchovávat zdravé, velmi odolné, temperamentní a nenáročné psy s chutí do práce, výborné hlídače a společníky pro všechny kategorie zájemců, což se zdařilo. Chodský pes byl zařazen mezi služební plemena.

Žádné komentáře
 
KASHMIRE BOHEMIA